Home Finanse Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Każdy może popaść w spiralę zadłużenia. Wystarczy jedna niewłaściwa decyzja dotycząca zaciągnięcia następnego kredytu, wypadek, choroba lub strata pracy. Tracimy źródło przychodu i ekonomiczną płynność. Aby pokryć poprzednie wierzytelności oraz debety potrzebujemy zaciągać kolejne. Skaczemy w spiralę zadłużenia z której bardzo trudno się wydostać. Na szczęście jest recepta na wyjście z tej trudnej sytuacji.

Złote zasady wychodzenia ze spirali zadłużenia

Co zrobić kiedy finansowa pętla co raz bardziej się zaciska i znikąd nie widać pomocy? Przede wszystkim nie zniechęcajmy się, nie unikajmy kontaktu z wierzycielami i stwórzmy plan działania.Oto parę pewnych wskazówek wychodzenia ze spirali zadłużenia:

  1. Absolutnie nie można zaciągać nowych pożyczek. Jest to jedynie podejście krótkoterminowe, które w perspektywie może nastręczyć więcej trudów, w szczególności jeśli zaciągamy pożyczki bez zaświadczeń.
  2. Koniecznie potrzeba rozmawiać z bankami, nie wolno unikać kontaktu. Ignorowanie monitów banku nie tylko tworzy kolejne koszty, a również niszczy nasze sposobności na polubowne załatwienie sprawy.
  3. Priorytetowo rozpocząć budować oszczędności i zredukować wydatki. Należy przede wszystkim wyuczyć się praktycznego podejścia do finansów- nie wydawajmy na nic, co wydaje się zbędne. Wstępne w kolejce są nasze zadłużenia, dopiero później przyjemności.
  4. Ważne jest ułożenie programu spłat, oraz wskazanie kredytów jakie powinniśmy opłacać w pierwszej kolejności. Potrzeba wybrać te obciążenia, których odroczenie spłaty najwięcej nas kosztuje.
  5. Stworzenie listy zobowiązań oraz ustalenie jaka jest cena naszych miesięcznych opłat i organizowanie w oparciu o nią miesięcznego budżetu. Schemat naszych wydatków przenigdy nie powinien przekraczać naszego dochodu.
  6. Zrezygnowanie z karty kredytowej i kredytu odnawialnego na rachunku. Są to produkty, które obok szybkich pożyczek najszybciej dają o sobie znać jeśli zaniedbamy ich zapłatę, stąd na czas problemów finansowych najlepiej jest całkiem z nich zrezygnować. Dotyczy to także tych kart, z których nie korzystamy.
  7. Podpisanie umowy o kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt, który wiąże wszelkie zadłużenia w jedną mniejszą opłatę. Dodatkowo ochroniony hipoteką będzie charakteryzował się dużo mniejszym oprocentowaniem niż kredyty konsumpcyjne.

Tak naprawdę podejść istnieje tym więcej, im prędzej zgłosimy się do banku. Trzeba pamiętać o tym, że nie tylko nam zależy na jak najszybszym wyjściu z kłopotów finansowych- również dla banku jest to sytuacja trudna.