Home Finanse Kredyt mieszkaniowy – na co zwrócić uwagę?

Kredyt mieszkaniowy – na co zwrócić uwagę?

Kredyt mieszkaniowy – na co zwrócić uwagę?

Własny dom dla niejednego z nas jest jednym spośród wielu marzeń. Może być to ogromny dom wielopokoleniowy, albo małe mieszkanko w sercu miasta. Jest to nieważne, ponieważ tak czy siak potrzebna będzie gotówka. Znajdą się i tacy, którzy mają możliwość kupić mieszkanie za swoje pieniądze, ale zdecydowana większość z nas musi się zapożyczyć. Stąd też kredyty mieszkaniowe wciąż są tak powszechne. Jak właściwie wybrać ofertę kredytu?

Kredyt mieszkaniowy to produkt służący sfinansowaniu własnej nieruchomości. Bank dostarcza nam długoterminowego kredytu, a bank w zamian pobiera prowizję oraz odsetki z każdej raty kredytu. Za pożyczone pieniądze możemy zakupić różne nieruchomości. Przede wszystkim można kupić mieszkanie, ale również działki, garaże, domy letniskowe. Jest też możliwość zaciągnięcia wyższego kredytuw celu wyremontowania miejsca, co jest kluczowe w razie kupna nieruchomości na rynku pierwotnym.



Kredyt mieszkaniowy jest kredytem udzielanym długoterminowo, dlatego banki zanim zgodzą się udzielić nam kredytu muszą być pewne, czy damy radę go spłacić. Przede wszystkim sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa, ale także niezbędne jest ustanowienie hipoteki. Jest to rodzaj prawa rzeczowego, które umożliwia bankowi na zaspokojenie swojego interesu, czyli spłatę zaległej kwoty, jeżeli klient nie wywiązuje się z umowy i nie płaci rat. Poza tym banki mogą stawiać wymóg wykupienia ubezpieczenia mieszkania czy też na życie.

Więcej o kredytach mieszkaniowych i nie tylko na Stoplichwie.pl.

Wybór kredytu mieszkaniowego- na co zwrócić uwagę?

Nie jest łatwo wybrać jedną ofertę spośród ogromu różnych produktów. Aby wybrać dobrze, należy skupić się na najistotniejszych wartościach kredytu mieszkaniowego, do których należy :

  • oprocentowanie- to czynnik, na którym powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Oprocentowanie składa się z marży, która jest wynagrodzeniem banku, oraz stopy procentowej, która ustalana jest bez udziału banku . Należy wybrać kredyt, który oferuje niskie oprocentowanie. Kredyt mieszkaniowy oprocentowany jest w granicach 5-6%;
  • prowizja- jest to czysty zysk banku za udzielenie kredytu . Prowizja pobierana jest jednorazowo, a nie powinna wynosić więcej niż 2 % wartości udzielanego kredytu. Banki dają możliwość skredytowania prowizji wraz z kredytem dla klientów , którzy nie mają możliwości spłacenia prowizji z własnych środków;
  • wkład własny- to nasz udział finansowy w kredycie. Warto postarać się dołożyć jak najwięcej pieniędzy, ponieważ dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu i staniemy się mniejszym ryzykiem dla banku. Optymalną wysokością wkładu własnego jest 20% wartości mieszkania, mniejsze kwoty będą musiały zostać dodatkowo zabezpieczone ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.
  • ubezpieczenia – są to dodatkowe zabezpieczenia spłaty kredytu. Podstawowym ubezpieczeniem, w jakie musimy się zaopatrzyć jest ubezpieczenie mieszkania, ponadto wymagane może być ubezpieczenia na życie oraz inne, np. ubezpieczenie ryzyka utraty pracy albo ubezpieczenie NNW ;
  • koszty kredytu – zanim otrzymamy kredyt, musimy dokonać różnych operacji, które generują dodatkowe koszta. Sprawdź, które koszty zostaną wliczone do kredytu i wybierz bank, który z pewnych opłat rezygnuje, np. z kosztów powołania rzeczoznawcy.