Home Internet Qlik otwiera się na społeczności open source

Qlik otwiera się na społeczności open source

Qlik otwiera się na społeczności open source

Qlik, lider systemów Data Discovery zwiększa zaangażowanie w działalność programistyczną oraz społeczności open source, dzięki premierze Qlik Branch. Zaprojektowany jako środowisko współpracy i otwartej wymiany, Qlik Branch umożliwia każdemu – klientom, fanom, programistom i partnerom – uproszczony dostęp do otwartego i wydajnego interfejsu programistycznego aplikacji (API) Qlik Sense oraz QlikView, celem lepszej i łatwiejszej integracji z technologiami webowymi i aplikacjami stworzonymi przez strony trzecie.

W ostatnim raporcie Gigacom Research przygotowanym przez Davida Carda, „Ranking the disruption potential of industry forces”, rozwiązania typu open source oraz creative commons są określane jako jedne z najbardziej przełomowych na rynku. Zgodnie z tym, co mówi raport, „platforma” jest bez wątpienia nadużywanym pojęciem. Jednakowoż nowym składnikiem sprawdzonego przepisu – składającego się z API, usług w chmurze, ekosystemów i działania w sieci – jest dopasowywanie się do konkretnego rynku. Dzięki tym cechom platforma może łatwo migrować pomiędzy branżami.

Qlik Branch rewolucjonizuje rynek rozwiązań Business Intelligence i wspiera współpracę oraz innowacyjność dzięki umożliwieniu zastosowania Qlik Sense do tworzenia stron internetowych, wizualizacji, czy aplikacji (i wielu innych). Ponieważ wszystkie projekty są udostępniane z licencją open source, użytkownicy mogą nie tylko tworzyć i publikować rozwiązania, ale również mogą  je wyszukiwać i pobierać dodatki z pełnym kodem źródłowym całkowicie za darmo. Rozwiązania publikowane na Qlik Branch nie będą wymagały oficjalnego wsparcia Qlik jak choćby certyfikacji aplikacji w Qlik Market. Ponadto, programiści będą mieli do dyspozycji Zespół Qlik Developer Relations, który udzieli potrzebnego wsparcia i podzieli się pomysłami.Qlik Branch jest już dostępne i korzysta z niego ponad 2000 zarejestrowanych użytkowników, którzy pracują nad ponad 100 projektami na branch.qlik.com. Wśród nich znajdują się rozszerzenia, mash-upy, aplikacje webowe i inne. Przykładowo:

  • wideo).
  • d3vl: Posiada 30 wizualizacji d3 w jednym rozszerzeniu i wspiera inne wizualizacje, które autor odkrył dzięki Qlik Branch.
  • Chord Chart: Współpraca pomiędzy dwoma deweloperami w celu stworzenia typu wykresu, który obecnie nie jest dostępny w Qlik Sense.  

Speros Kokenes, Solutions Architect w Axis Group firmie partnerskiej Qlik mówi: „Otwarte API w Qlik Sense tworzy zupełnie nowy świat dla deweloperów, którzy posiadają umiejętności projektowania stron internetowych, gdyż nie wymaga on przeszkolenia dedykowanego danemu produktowi. Interfejs użytkownika i wykresy nie są ograniczane tylko do możliwości produktu lecz zależą wyłącznie od naszego pomysłu jak najlepiej sprostać wymaganiom klienta.”

„Nie skupiamy się na określeniu jaka wizualizacja jest najlepsza do rozwiązywania problemów. Podobnie jak nasza kultura korporacyjna, wierzymy, że na prawdziwie przełomową innowację najlepiej wpływa otwartość i wymiana opinii,” powiedział Anthony Deighton, CTO w Qlik. „Qlik Sense dał nam możliwość ponownego przemyślenia doświadczeń programistów. Chcemy im umożliwić pełne wykorzystanie potencjału Qlik Sense do tworzenia i dzielenia się rozwiązaniami, które korzystnie wpłyną na doświadczenia użytkowników. Dzięki Qlik Branch, tworzymy zmieniającą zasady gry platformę dla deweloperów, która pozwoli zwiększyć innowację i dostarczyć najlepsze rozwiązania na rynek.”