Home Motoryzacja Dziecko w foteliku samochodowym – zmiany w przepisach

Dziecko w foteliku samochodowym – zmiany w przepisach

Dziecko w foteliku samochodowym – zmiany w przepisach

15 maja 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. Teraz liczy się przede wszystkim kryterium wzrostu.

Od kilku dni dzieci poniżej 12 roku życia, ale mierzące więcej niż 150 cm wzrostu nie muszą jeździć w foteliku samochodowym. Niższe maluchy, bez względu na wiek, powinny znajdować się w fotelu.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której na tylnym siedzeniu siedzi trójka dzieci, a nie ma miejsca na trzeci fotelik. Wtedy dziecko od 3 roku życia, ale mierzące przynajmniej 135 cm wzrostu, może być przypięte pasami bezpieczeństwa.



Na przednim siedzeniu każdy malec poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożony w foteliku, przodem do kierunku jazdy. Jest to obligatoryjne.

Warto wiedzieć, że kryterium wieku jest istotne w przypadku przewożenia dziecka autem, które nie jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa, na przykład zabytkowym. Maluchy poniżej 3 roku życia nie mogą podróżować takim pojazdem. 

Nie zastosowanie się do powyższych zasad grozi grzywną w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi.

– Nowe przepisy nie obejmują wszystkich. Na przykład taksówkarze nie muszą się do nich stosować – komentuje Michał Bartnik z Polskiej Sieci Taxi. – Jednak dopóki to się nie zmieni, taksówkarze – przynajmniej ci, którzy należą do PST – zachowają szczególną ostrożność podczas przewożenia 

ad