Home Motoryzacja Jak przygotować samochód na długie, wakacyjne podróże?

Jak przygotować samochód na długie, wakacyjne podróże?

Jak przygotować samochód na długie, wakacyjne podróże?

Wakacje to moment, gdy częściej wsiadamy za kierownicę i przemierzamy długie trasy. Wtedy też nasze bagażniki wypełnione są wieloma niezbędnymi przedmiotami. Jednym słowem jedziemy wiele godzin, w wysokich temperaturach z mocno obciążonym samochodem. Jak o niego zadbać, aby bezpiecznie dotrzeć do letniego kurortu?

Żeby letnia wyprawa była przyjemna i nie sprawiała kłopotów, należy przed nią zwrócić uwagę na stan 5 elementów pojazdu:

  1. Układ chłodzenia

Jazda w wysokich temperaturach z wieloma walizkami to znaczne obciążenie układu chłodzenia. System ten należy wcześniej skontrolować i doprowadzić do pełnej sprawności. Istotne, aby napełniony był on w odpowiedniej ilości właściwym płynem chłodzącym. Jeżeli występują jakiekolwiek nieszczelności, to należy je usunąć, a zużyte elementy wymienić. Dobrze jest również skontrolować zanieczyszczenie lamelek chłodnicy. Pamiętajmy, że jeśli są zabrudzone, to trzeba je oczyścić. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi skutecznie poprawi się sprawność chłodnicy, co  zapewni utrzymanie właściwej temperatury pracy silnika. Jeśli mamy jeszcze choć odrobinę miejsca w bagażniku, nie zaszkodzi umieścić w nim zapasowe opakowanie płynu chłodzącego.

  1. Klimatyzacja

Równie istotnym układem, który musimy skontrolować jest klimatyzacja. Poprawia ona komfort jazdy wszystkich pasażerów, a także wpływa znacząco na koncentrację kierowcy. Zwróćmy uwagę, że wysokie temperatury szybko nas przemęczają, a gdy w samochodzie jest delikatny chłód, to automatycznie mamy więcej siły i energii.  Tym samym, poprawia się poziom naszej koncentracji. Najważniejsze, aby przy serwisie klimatyzacji oczyścić jej wnętrze i zamontować nowy filtr kabinowy. Pamiętajmy, że czyste powietrze w aucie to troska o zdrowie.

  1. Bagaż

Walizki i wszystkie potrzebne przedmioty powinny być zapakowane i umocowane tak, aby nie przemieszczały się podczas hamowania czy pokonywania krętej drogi. Szczególnie dokładnie należy przytwierdzić bagaż przewożony na dachu pojazdu. Relingi, poprzeczki, dodatkowe boksy czy rowery muszą być zamocowane pewnie, aby nie sprawiły zagrożenia dla nas i innych użytkowników dróg. Pakując bagaże układajmy je tak, aby w razie potrzeby dostać się do koła zapasowego i narzędzi niezbędnych do jego wymiany.

  1. Oświetlenie


Podczas przygotowania pojazdu do wakacji nie można zapomnieć o kontroli oświetlenia. Wożenie ze sobą zapasowych żarówek to konieczność. Gdy zapada zmrok, jazda z niesprawnym reflektorem to stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze, dlatego warto jest mieć przy sobie instrukcję jak wymienić żarówki. Pamiętajmy, że jeżeli policja podczas kontroli drogowej zwróci uwagę na niesprawne elementy oświetlenia, może nie przyjąć tłumaczenia, że nie wiemy jak wymienić przepalone żarówki i ma prawo zabronić nam dalszej jazdy.

  1. Opony i wycieraczki

Warto sprawdzić stan koła zapasowego i w razie konieczności je napompować oraz sprawdzić jak się je wymienia. Przy okazji powinno się zwrócić uwagę czy w aucie są wszystkie potrzebne do tego narzędzia, kamizelka odblaskową i rękawiczki robocze. Kontrola i ewentualna wymian piór wycieraczek nie zabiera czasu ale ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy jak i na komfort prowadzenia pojazdu w czasie opadów.

Planując jazdę ustalmy miejsca postoju i weźmy ze sobą dużą ilość napojów. Dodatkowo, nie zaszkodzi mieć w aucie zestaw do mycia rąk i podręczną apteczkę. Skoro jesteśmy już gotowi do drogi, to śmiało możemy ruszać w wymarzone miejsce.

Autor: Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Koncern HELLA to jeden z największych światowych dostawców dla branży samochodowej. Projektuje i wytwarza produkty w segmencie elementów i systemów oświetlenia oraz elektroniki do pojazdów. Na rynku wtórnym firma HELLA oferuje części i akcesoria do pojazdów mechanicznych, diagnostyki i usług serwisowych w całej Europie. W segmencie zastosowań specjalnych HELLA zajmuje się projektowaniem wyrobów do pojazdów specjalnych oraz w pełni niezależnych rozwiązań w zakresie oświetlenia ulicznego lub przemysłowego. Działając w ramach spółek joint venture dostarcza kompletne moduły pojazdów, systemy klimatyzacji i pokładowe instalacje elektryczne. Koncern zatrudnia ok. 30 tysięcy pracowników w 35 krajach. Więcej informacji: http://www.hella.com/hella-pl/index.html?rdeLocale=pl

kyo