Mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym znów modne. Eksperci TDJ Estate analizują trendy wśród kupujących nowe M


Kiedyś pospolite, szare bloki, dziś wysoce estetyczne, kameralne, zaprojektowane w nowoczesny sposób budynki, zlokalizowane w przyjaznym otoczeniu i z pełną infrastrukturą wokół. TDJ Estate, deweloper odpowiedzialny za realizację Osiedla Franciszkańskiego w katowickiej Ligocie, analizuje przyczyny dużej popularności mieszkań w zabudowie wielorodzinnej i prezentuje jej główne atuty.

– W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy sprzedaliśmy już 60 proc. mieszkań. Taki wynik wskazuje na zmianę kierunku myślenia Polaków. Dziś budownictwo wielorodzinne bowiem to nie tylko bloki z tzw. „wielkiej płyty”, ale nowoczesne osiedla mieszkaniowe z funkcjonalnymi rozwiązaniami planistycznymi, rozwiniętą infrastrukturą, tworzone z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa oraz komfortu przyszłych lokatorów. Znajdujące się w przyjaznym otoczeniu i oferujące szereg udogodnień, odpowiadają na potrzeby oraz oczekiwania kupujących nowe M – mówi Maciej Wójcik, Prezes Zarządu TDJ Estate.

Według ekspertów TDJ Estate, poszukujący dziś miejsca do zamieszkania, kierują się nie tylko ceną metra kwadratowego, ale przede wszystkim bliskością placówek edukacyjnych oraz punktów usługowych, dogodnym połączeniem z centrum miasta, przyjaznym sąsiedztwem i estetyką wykonania. To sprawia, że coraz popularniejsze stają się osiedla wielorodzinne, które w wysokim stopniu spełniają te wymagania.

Osiedle Franciszkańskie powstaje przy ulicy Kijowskiej w Katowicach, w odległości około siedmiu kilometrów od ścisłego centrum miasta, na rozległej przestrzeni, w sąsiedztwie terenów zielonych.

W ramach dobiegającego końca pierwszego etapu budowy powstają budynki z lokalami mieszkalnymi o powierzchni od 27 m kw. do 90 m kw. Układ osiedla został zaprojektowany z myślą o wygodzie przyszłych mieszkańców. Aktualnie funkcjonuje już sklep spożywczy, wkrótce pojawi się również apteka. W pobliżu inwestycji znajdują się przedszkola i szkoły, ośrodki medyczne i punkty gastronomiczne.  Dobre połączenie z centrum miasta zapewniają linie autobusowe (przystanek na ul. Kijowskiej) oraz sieci drogowe, w tym planowana budowa ulicy wraz ze ścieżką rowerową łącząca ulice Kijowską, Książęcą i Ligocką.

– Mieszkania w zabudowie wielorodzinnej powracają do łask nie tylko z uwagi na oferowane przez nią udogodnienia funkcjonalne i atrakcyjne rozwiązania architektoniczne. Istotnym elementem jest także potrzeba przebywania z innymi, integracji, budowania poczucia wspólnoty, która z kolei daje początek lokalnym społecznościom. Jak zwykło się mawiać – dobry sąsiad jest zawsze w cenie – dodaje Maciej Wójcik. 

Budowę pierwszego etapu Osiedla Franciszkańskiego rozpoczęto w kwietniu ubiegłego roku. W jego ramach powstał sześciokondygnacyjny, złożony z dwóch segmentów budynek, w którym znajduje się 95 mieszkań oraz pięć lokali usługowych.

Więcej informacji o Osiedlu można znaleźć pod adresem: www.franciszkanskie.pl