Czas na zmiany – postanowienia noworoczne


Najczęstsze postanowienia na Nowy Rok dotyczą aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia. Jednak od założonego celu do jego realizacji jest daleka i trudna droga, która nazywa się wytrwałość i siła woli.

 

Na początku stycznia jest motywacja do działania, chęć zmian życiowych, a poprawa kondycji i sylwetki to nadrzędne cele. Niestety, w miarę upływu czasu aktywność fizyczna schodzi na dalszy plan i nie sprawia już żadnej radości. „Większość ludzi rezygnuje ze swoich noworocznych postanowień przed 10 stycznia. Wskazówki mówiące o tym, w jaki sposób zrealizować swoje cele, mogą być świetnym sposobem na utrzymanie motywacji" – twierdzi Agnieszka Dygacz, olimpijka, wielokrotna Mistrzyni Polski w chodzie i rekordzistka kraju w chodzie na 20 km.

Z raportu przeprowadzonego przez firmę TomTom wynika, że 63% osób chce poprawić ogólną formę. 19% ankietowanych odpowiedziało, że aktywność fizyczna to dla nich sposób na odstresowanie. Ponad połowa respondentów podała jako główny powód możliwość kontrolowania wagi ciała i poprawę sylwetki. Częstą przyczyną zniechęcenia do biegania są mało zróżnicowane plany treningowe, 42% osób bazuje na poradach swoich znajomych. Dążenie do poprawy wyników jest najważniejszym celem dla 61% ankietowanych. 46% respondentów odpowiedziało, że śledzenie swoich postępów wprawia ich w dobre samopoczucie. Prawie połowa ankietowanych – 45 % uznała, że ważne jest dla nich rejestrowanie danych dotyczących treningów za pomocą takich urządzeń jak zegarek TomTom Runner, a najczęściej są to podstawowe informacje dotyczące np. pokonanego dystansu.

Pomimo tego że aktywność fizyczna i treningi biegowe są coraz bardziej popularne w Europie, tylko 6 % z 1000 respondentów stwierdziło, iż ma dogłębną wiedzę dotyczącą osiągania swoich celów treningowych. Reszta cały czas poszukuje motywacji, która pozwoli im nie zniechęcić się do założonych celów: „Najtrudniejsze są zawsze początki. Nowy Rok to dobry czas, żeby dokonać zmian, jednak ich realizacja wymaga ciężkiej pracy, która z czasem staje się nawykiem” – komentuje Agnieszka Dygacz.