Home Sport Poznańskie parki dla aktywnych

Poznańskie parki dla aktywnych

Poznańskie parki dla aktywnych

Lato sprzyja podejmowaniu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Na ulicach i w parkach pojawia się wielu rowerzystów oraz biegaczy, ale do ruchu warto wykorzystać także gotową, przeznaczoną do uprawiania sportu infrastrukturę miejską. Parkowe siłownie i strefy street workout, których w Poznaniu powstaje coraz więcej, to świetny sposób na urozmaicenie treningu, a co najważniejsze – nieobciążający kieszeni.

Jak wynika z danych Zarządu Zieleni Miejskiej, w Poznaniu znajdziemy siłownie „pod chmurką” aż w 25 lokalizacjach. Pierwsze siłownie na świeżym powietrzu powstały w Poznaniu w 2010 roku. Jedną z nich jest siłownia zlokalizowana w Lasku Piątkowskim. Największą miejską siłownię spotkamy zaś przy Jeziorze Malta – znajdują się w niej liczne  sprzęty dla wszystkich – od małych dzieci po seniorów.

Spacerując po miejskich skwerach i parkach, można zaobserwować, że cieszą się one sporym zainteresowaniem właśnie wśród starszych mieszkańców miasta.



– Staram się dbać o kondycję fizyczną, dlatego co rano wybieram się na spacer – mówi pani Ewa Kaczmarek, emerytka, którą spotykamy przy jednej z miejskich siłowni. – Jeśli nie pada, zatrzymuję się też na chwilę przy tych urządzeniach – ćwiczę zwłaszcza mięśnie nóg i pleców. Po takim ruchu mam przez cały dzień energię – dodaje.

Letni trening na świeżym powietrzu polecają także profesjonalni trenerzy – Aktywność w plenerze jest świetnym pomysłem. Najważniejsza zaleta to przede wszystkim dotlenienie naszego organizmu, co przekłada się na zwiększoną wytrzymałość podczas treningu – mówi Agata Okowicka, Instruktor Zumba Fitness. –                                                    

– Ćwiczymy w przyjemnym otoczeniu przyrody, unikamy ryzyka przeziębienia, jakie niesie za sobą klimatyzacja, a przy tym jest to trening darmowy – wyjaśnia.

Oprócz sprzętów do ćwiczeń izolowanych (czyli maszyn, które umożliwiają trening konkretnej partii mięśni), w poznańskich parkach coraz częściej można spotkać także tzw. strefy street workout, czyli zespół różnych metalowych elementów, które umożliwiają bardziej kompleksowy trening – np. modny ostatnio crossfit. Jedna z najświeższych takich instalacji została zamontowana w parku im. ks. Tadeusza Kirschke położonym pomiędzy ul. Nadolnik i Hlonda. – W tym parku znajdują się tereny do biegania, ścieżki rowerowe, otwarta przestrzeń do ćwiczeń, siłownia czy strefa crossfitu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zauważa Agata Okowicka.