Home Zdrowie Zabłyśnij uśmiechem na święta

Zabłyśnij uśmiechem na święta

Zabłyśnij uśmiechem na święta

Dzieląc się radością, zwykle obdarzamy innych uśmiechem. Potrzeba go bardzo dużo szczególnie teraz podczas zbliżających się świąt, kiedy nastaje czas na okazywanie swojej bliskości i serdeczności.

christmas, holidays, happiness and people concept – smiling family in santa helper hats with many gift boxes at home

Aby ten „świąteczny” uśmiech był szczery, musi być przede wszystkim piękny, bo tylko taki zjedna nam sympatię innych, zachwyci bielą i zdrowiem naszych zębów. To zwykle efekt codziennej systematycznej pielęgnacji, ale też profesjonalizmu lekarza stomatologa, który zadba o to, by z biegiem lat nasze uzębienie nadal było piękne i mocne oraz służyło nam do późnej starości.

Dlaczego? Ponieważ zęby nie tylko dodają urody, ale też są potrzebne do rozdrabniania pokarmów w procesie trawienia naszego układu pokarmowego. Niestety, zwykle lekceważymy stan naszej jamy ustnej, zaniedbując jej higienę i regularne wizyty u dentysty. Dopiero nieznośny ból uświadamia nam konieczność często ostatecznego zabiegu stomatologicznego – ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. Taki „wyrok” przed świętami, noworocznym balem sylwestrowym oraz licznymi spotkaniami z bliskimi z pewnością nie pozostanie bez wpływu na nasz nastrój, samopoczucie i oczywiście wygląd.

 

Jedzmy świąteczne specjały, a potem wyczyśćmy zęby

Pomimo, że dbałość o zęby, podobnie jak i o zdrowie całego naszego organizmu wydaje się oczywista, nadal przodujemy w próchnicy, która stanowi główną przyczynę problemów i to nie tylko w uzębieniu. Powodowane nią zmiany podobnie, jak i choroby przyzębia, przyczyniają się do pojawiania się innych poważnych schorzeń, m.in. zaburzeń prawidłowego funkcjonowania serca, cukrzycy typu 2, a nawet rozwoju nowotworów.

– Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. Kiedy ten zwiąże się ze szkliwem, może zostać usunięty wyłącznie przez dentystę. Inaczej prowadzi do rozchwiania zębów oraz do zapalenia i choroby dziąseł – przypomina specjalista periodontolog w Dentica Bieleccy, lek. stom. Magdalena Bielecka. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a więc właściwa higiena jamy ustnej, badania kontrolne u dzieci co 3 miesiące, a u dorosłych co 6 miesięcy oraz przynajmniej raz na dwa lata profesjonalne oczyszczanie zębów.

Kiedy jednak już pojawią się próchnicze ubytki, jak najszybciej należy zaleczyć je odpowiednim wypełnieniem. Dziś możliwości leczenia stomatologicznego są bardzo szerokie: nowoczesne, bezpieczne i trwałe materiały kompozytowe, zawansowane techniki protetyczne, diagnostyka obrazowa czy też nieustannie rozwijająca się implantologia stomatologiczna sprawiają, że „garnitur” uzębienia może być równie imponujący, jak ten w którym wystąpimy w noc sylwestrową.

 Żeby tylko nie bolało!

Najlepiej wtedy, kiedy jest jeszcze na to czas, należy profilaktycznie zadbać o zęby. – Naszym pacjentom proponujemy badania kontrolne, podczas których udzielamy porad i instruktażu higieny jamy ustnej, a także zachęcamy do profesjonalnego oczyszczanie zębów z płytki nazębnej i innych osadów – mówi Magdalena Bielecka.

Nie musimy boleśnie przeżywać świąt również wtedy, gdy trzeba wypełnić ubytki, poddać się leczeniu endodontycznemu (kanałowemu) lub wykonać ekstrakcję zęba. A dzieje się tak, kiedy – i oczywiście nie w ostatniej chwili! – trafimy na fotel specjalisty, który wykona zabieg szybko, dokładnie, a przy tym bezboleśnie.

Warto też więcej uwagi poświęcić estetyce i prozdrowotnej funkcji uzębienia. – Alternatywą dla mostu protetycznego i tradycyjnej „sztucznej szczęki” są implanty zębowe. To jedyna metoda, która nie maskuje braków zębowych, a przy tym odtwarza naturalne funkcje zęba, łącznie z jego korzeniem – tłumaczy specjalista implantolog i protetyk w Dentica Bieleccy, lek stom. Aleksander Bielecki. Czy chcemy mieć zęby, takie jak własne? – warto to rozważyć i przedyskutować podczas „czwartków implantologicznych”, kiedy to stomatolodzy Dentica Bieleccy w swoich gabinetach w Raciborzu i w Głubczycach udzielają bezpłatnych konsultacji.

 

Gwiazdorska biel, nie tylko od święta

A może zróbmy sobie jeszcze prezent pod choinkę, który zaprocentuje śnieżnobiałym uśmiechem lub korektą kształtu zębów. – Zabieg wybielania trwa 30-45 minut, a polega na nałożeniu specjalnego środka wybielającego z nadtlenkiem wodoru. Tym samym zęby stają się bielsze od 5 do 14 odcieni (według skali VITA), a efekt ten utrzymuje się zwykle przez około dwa lata – wyjaśnia dr Magdalena Bielecka.

Tym samym nie tylko na święta będziemy mogli tak, jak gwiazdy wielkiego ekranu olśniewać bielą swoich zębów. A piękny uśmiech może nie schodzić z twarzy nie tylko pań, które statystycznie częściej niż panowie są pacjentkami gabinetów stomatologicznych.