Home Dom Eko ekonomia w praktyce, czyli ile oszczędzisz na ekologii

Eko ekonomia w praktyce, czyli ile oszczędzisz na ekologii

Eko ekonomia w praktyce, czyli ile oszczędzisz na ekologii

Eko jest w modzie, a ekonomia w cenie. Codzienne wybory zakupowe mają wpływ zarówno na przyrodę, jak i na nasz budżet. Teoretycznie o tym wiesz. Ale czy zdajesz sobie sprawę ile realnie możesz zaoszczędzić na eko-rozwiązaniach?  

Krok 1 – Oszczędzaj wodę

Teoretycznie biorąc prysznic zużywasz mniej wody niż biorąc kąpiel. Teoretycznie, bo wszystko zależy ile czasu spędzasz pod prysznicem i czy lubisz wylewać na siebie wrzątek. Codzienny kilkunastominutowy prysznic przy pełnym strumieniu gorącej wody to koszt rzędu 1000zł rocznie.  Jeśli skrócisz poranny rytuał o kilka minut i lekko obniżysz temperaturę wody, zaoszczędzisz kilkaset złotych w skali roku. Dodatkowo jeśli obniżysz delikatnie temperaturę wody łatwiej będzie zrezygnować z długiej sesji pod prysznicem. Pewnie wiesz, że podczas mycia zębów należy zakręcać kran. Ale czy wiesz, że myjąc zęby przy odkręconym kranie zużywasz ok. 10 litrów wody. Jeśli zakręcisz kran na czas szczotkowania, zużyjesz ok. 2 litrów. To pięciokrotna oszczędność – zarówno wody jak i pieniędzy. 

Krok 2 – Zmniejsz ilość produkowanych odpadów



Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie. To tyle, ile waży największy odnaleziony w Polsce meteoryt. Spora część odpadów to plastikowe butelki po napojach. Jeśli regularnie kupujesz wodę źródlaną w 1,5 litrowych butelkach, kupując tylko zgrzewkę tygodniowo, rocznie wydajesz na wodę ok. 500 zł. Dodatkowo wyrzucasz ok. 13 kilogramów plastiku oraz tracisz czas i paliwo na dojazdy do sklepu. Tymczasem możesz pić wodę prosto z kranu. Wystarczy, że zamontujesz dobry filtr podzlewowy.  Filtr podzlewowy Eden oczyszcza wodę z dokładnością aż 0,5 mikrona – do 100 razy skuteczniej niż filtr dzbankowy, a przy tym zachowuje minerały naturalnie zawarte w wodzie. To bardzo wydajne rozwiązanie – jeden filtr oczyszcza nawet 7600 litrów wody do picia i gotowania. Wystarczy go wymienić raz na pół roku. Litr przefiltrowanej wody kosztuje zaledwie 0,03 zł, podczas gdy średnia cena za litr wody butelkowanej utrzymuje się powyżej złotówki.

Krok 3 – Oddawaj elektrośmieci do specjalnych punktów

Czy wiesz, że za niewłaściwie składowanie elektroodpadów grożą kary? Wyrzucając zużyty sprzęt elektroniczny do kosza musisz liczyć się z mandatem do 500zł. Stare sprzęty należy oddawać do specjalnych punktów, gdzie są odpowiednio utylizowane i przetwarzane. Romantyczną ciekawostką jest, że z  60 kg telefonów komórkowych oddanych do utylizacji można uzyskać 10 gramów złota. Tyle waży jeden pierścionek zaręczynowy! Pamiętaj, że kupując nową lodówkę czy pralkę możesz skorzystać z możliwości zabrania starej. Dzięki temu nie tylko nie będzie zagracać piwnicy czy garażu, ale zostanie też odpowiednio zutylizowana. W kilku polskich miastach organizowane są także specjalne zbiórki, w trakcie których można otrzymać w zamian bilety do kina lub teatru albo sadzonki drzewek. Oddając zużyty sprzęt nie tracisz pieniędzy na mandat i możesz zyskać darmowe wyjście do kina.

Krok 4 – Używaj sprzętów domowych umiejętnie

Pewnie wiesz, że sprzęty pozostawione w trybie czuwania pobierają prąd. Laptop, monitor i dekoder telewizji cyfrowej zostawiane regularnie w stanie standby kosztują w skali roku ok. 80zł. Pomyśl, że tyle płacisz za czas, w którym ich nie używasz. Jeśli dodatkowo masz w zwyczaju na pozostawiać w kontakcie ładowarkę telefonu i kilka inna sprzętów w uśpieniu, koszt rośnie. 

Woda, prąd, nieumiejętne zakupy… Kilka zaproponowanych rozwiązań pozwala zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie – niezła kwota. Pewnie masz kilka pomysłów na co można ją wydać. Zatem do dzieła! infografika_eko oszczędności

tagi: