Portrety Polskiej Medycyny 2014. Nagrody jubileuszowego X Forum Rynku Zdrowia


X FRZ_GalaKatowice/Warszawa, 24 października 2014 r. – Portrety Polskiej Medycyny 2014, prestiżowe wyróżnienia miesięcznika Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl honorują osoby i instytucje, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii oraz kreowania polityki zdrowotnej państwa.

Uroczystość wręczenia Portretów Polskiej Medycyny 2014 zwieńczyła pierwszy dzień X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października br.).

– Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Rynku Zdrowia 2014 skłania do podsumowań, dokonywania bilansów oraz definiowania głównych wyzwań stojących m.in. przed decydentami kształtującymi politykę zdrowotną i szeroko rozumianym środowiskiem medycznym w Polsce. Z okazji jubileuszu również i tegoroczna gala z wręczeniem nagród ma szczególny charakter. W trakcie uroczystości wręczamy Portrety Polskiej Medycyny 2014, ale też przypomnimy dotychczasowych laureatów, tworząc zarówno dosłownie, jak i w przenośni – Portret Dziesięciolecia – powiedział Wojciech Kuta, redaktor naczelny Rynku Zdrowia.

Nagrody „Portrety Polskiej Medycyny” 2014 otrzymali:

  • w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (podmioty publiczne):

Dr n. med. Marian Przylepa, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie

Uzasadnienie: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Od ponad 30 lat Szpitalem sprawnie zarządza dr Marian Przylepa, lider wielu zmian w tej placówce. Konsekwentne działania dyrektora Przylepy w dużej mierze przyczyniły się m.in. do uzyskania przez SPSK 4 licznych nagród, wyróżnień i certyfikatów. Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej, stale inwestuje w swój rozwój, a co najważniejsze – cieszy się świetną opinią wśród swoich pacjentów.

 

Portret Polskiej Medycyny 2014 w kategorii podmiotów publicznych otrzymały również: Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Od pięciu lat zarządzaniem oraz finansowaniem przedsięwzięć inwestycyjnych siedmiu szpitali w Kujawsko-Pomorskiem zajmuje się powołana przez samorząd województwa spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. To skuteczny model finansowania inwestycji w ramach specjalnego programu na lata 2009-2016. Wartość programu wynosi ponad 900 mln zł. Finansowanie pokrywają w połowie: samorząd województwa oraz środki z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne to przykład niezwykle pożądanej w naszym systemie koordynacji i strategii inwestycyjnej na poziomie regionalnym.

 

  • w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (podmioty niepubliczne):

firma Enterprise Investors.

Uzasadnienie: Enterprise Investors jest jednym z ważniejszych inwestorów finansowych na polskim rynku medycznym. Jako firma zarządzająca funduszami private equity i venture capital – od kilkunastu lat funkcjonuje w polskim sektorze ochrony zdrowia. Na początku minionej dekady firma przyczyniła się m.in. do rozwoju ogólnopolskiej sieci prywatnych poradni Medycyny Rodzinna. W ostatnim czasie Enterprise Investors inwestuje poważne środki m.in. w sieć ośrodków diagnostyki onkologicznej, a także centra radioterapii, zwiększając tym samym swoje nakłady inwestycyjne w tę dziedzinę medycyny do 105 mln zł. Inwestycje te pozwalają zarówno na rozwój podmiotów leczniczych, jak i zwiększenie dostępności pacjentów do świadczeń w zakresie onkologii.

 

  • w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia 2014:

Zespół Lekarzy Oddziału Kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu w składzie: prof. Marek Deja, dr Marcin Malinowski, dr Magdalena Mizia, dr Wojciech Kruczak.

Uzasadnienie: Zespół Lekarzy Oddziału Kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu przeprowadził 14 lipca 2014 roku operację naprawy zastawki mitralnej w bijącym sercu. Nowatorski zabieg polegał na wszczepieniu pacjentowi, cierpiącemu na niewydolność serca i towarzyszącą jej wadę zastawki mitralnej, specjalnego implantu – silikonowej opaski systemu BACE, oplatającej serce. Była to pierwsza implementacja systemu BACE w Polsce.

 

  • w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia 2014:

Realizacja i premiera filmu „Bogowie”.

Uzasadnienie: Film w reżyserii Łukasza Palkowskiego został najlepszym obrazem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Produkcja zdobyła aż 5 statuetek, w tym najważniejszą – Grand Prix Konkursu Głównego oraz nagrodę za męską rolę pierwszoplanową, która przypadła Tomaszowi Kotowi. „Bogowie” to pasjonująca opowieść o prof. Zbigniewie Relidze i jego współpracownikach, która odsłania kulisy pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. To znakomita promocja polskiej medycyny oraz autorów jej sukcesów.

 

  • w kategorii Osobowość Rynku Zdrowia 2014:

Bożena Walter, prezes Fundacji TVN Nie Jesteś Sam.

Uzasadnienie: Bożena Walter kieruje Fundacją TVN Nie Jesteś Sam od początku jej istnienia, czyli od 2001 roku. Wśród wielu przykładów aktywności Fundacji, m.in. dotyczących pomocy osobom cierpiącym na różne schorzenia na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa sprawność i wielkość pozyskiwanych środków, dzięki którym możliwe były poważne inwestycje w wielu placówkach medycznych. Do przedsięwzięć, które zostały zrealizowane dzięki finansowaniu przez Fundację TVN Nie Jesteś Sam Klinika Pediatrii
i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka można zaliczyć m.in.: Centrum Profilaktyki Nowotworów na terenie Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, czy Oddział Leczenia Żywieniowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu.

 

  • w kategorii Lider Rynku Zdrowia 2014:

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

Uzasadnienie: Miarą osiągnięć Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych jest nie tylko sukces rynkowy wyrobów medycznych i usług, globalny zasięg Spółek czy inwestycje w kilkunastu krajach. Bardzo istotna w strategii rozwoju oraz w misji Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych jest także działalność edukacyjna Fundacji TZMO Razem Zmieniamy Świat, skierowana do personelu medycznego, terapeutycznego i opiekuńczego, w zakresie opieki długoterminowej i pomocy społecznej. W 2001r. TZMO uruchomiły Szpital Matopat – jeden z pierwszych w kraju, zbudowany od podstaw niepubliczny szpital wieloprofilowy.

Wyboru Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2014 połączone Kolegium Redakcyjne zespołów dziennikarskich miesięcznika Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

W uroczystej gali jubileuszowego X Forum Rynku Zdrowia wzięli udział także laureaci Portretów Polskiej Medycyny z lat poprzednich.

 

***

Forum Rynku Zdrowia to jedna z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat publicznych dedykowanych aktualnej sytuacji na rynku zdrowia oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Wśród tematów X Forum Rynku Zdrowia są m.in.: wybrane aspekty funkcjonowania lecznictwa stacjonarnego, wyzwania stojące przed polityką senioralną, technologie informacyjne w ochronie zdrowia, leczenie nowotworów, polityka lekowa i przemysł farmaceutyczny, jakość ochrony zdrowia, perspektywy polskiej kardiologii oraz diabetyka.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:

http://www.rynekzdrowia.pl/

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl, serwis gieldarolna.pl.

Posiada 100 procent udziałów w spółkach Publikator i Publiaktor.pl, wydających tytuły takie jak: Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, 100% Wnętrza, Meble Plus, Łazienka oraz dobrzemieszkaj.pl.

W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.

 

Dodatkowe informacje:

Marta Stach, Imago Public Relations

T. 32 608 29 85, M. 609 808 119

m.stach@imagopr.pl

 

 

,