Home Zdrowie Wpływ mężczyzny na zdrowie przyszłego potomka

Wpływ mężczyzny na zdrowie przyszłego potomka

Wpływ mężczyzny na zdrowie przyszłego potomka

Problemy z płodnością coraz częściej spotykają pary w wieku rozrodczym. Lata niedostatecznej wiedzy na temat ludzkiej płodności i stereotypy sprawiły, że mimo ogromnego postępu w naukach medycznych, nadal społecznie wini się kobietę za brak poczęcia. Tymczasem przyczyny bezpłodności statystycznie leżą w połowie po stronie mężczyzny. I wiele zależy tutaj od jego sposobu odżywiania.

Zróbmy sobie dziecko

Piękny majowy wieczór. Młoda para: Romeo silnie zakochany  i Julia jego nowo poślubiona małżonka. Od kilku miesięcy współżyją ot tak, nie zważając na konsekwencje, gdzieś tam podświadomie pragną potomka, lecz – nie mówią o tym głośno. Julia idąc za namową koleżanki stawia sprawę jasno i w tracie obiadu rzuca: Zróbmy sobie dziecko.
To stwierdzenie wstrząsnęło jej mężem. Romeo był tak bardzo poruszony, że aż… podniósł leniwie wzrok z konsumowanego tradycyjnie gotowanego (jakże pysznego na mięsku) rosołu. Z jego ust leniwie wypłynęła odpowiedź: Ok… doobry pomysł. A kiedy ……………………..?

Wstrząśnięty Romeo reaguje wolno niczym żółw? To nie udawana reakcja, to rzeczywistość. To jak reagujemy, odzwierciedla aktualny stan i procesy zachodzące w naszym organizmie. A mężczyźni najczęściej  nie widzą w  takich,  jak ta przytoczona,  reakcjach niczego niezwykłego i kompletnie  nie mają pojęcia o tym , że z ich zdrowiem może być coś „nie tak”. Zwłaszcza, że "kontrolę" nad tym co jedzą, bezwolnie oddają w ręce wychowanych na tradycyjnych kuchniach bądź wprowadzających spontaniczne diety małżonkach. A "kontrolę" nad własnym ciałem oddają w ręce czasu, zaś "kontrolę" nad zdrowiem – w ręce widzianego raz na kilka lat – w ramach okresowych badań pracowniczych – lekarza.Dieta przyszłego taty

Wpływ mężczyzny na zdrowie przyszłego potomka

Czas aby panowie przejęli, należną im od natury,  przynajmniej  połowę odpowiedzialności za udane poczęcie. Mamy XXI wiek i coraz łatwiej zdobyć informacje na temat zdrowego stylu życia i odżywiania,  choć trzeba pamiętać, że nie każdemu służy to samo. Odpowiedni sposób żywienia, dopasowany indywidualnie,  jest kluczowy nie tylko w profilaktyce własnego zdrowia  – dla  utrzymywania go w dobrej kondycji, ale także ma ogromne znaczenie dla zdrowia potomków. Zwykle nacisk kładzie się na odpowiednie przygotowanie do ciąży mam  – tymczasem przyszli tatusiowie także powinni przygotować swój organizm, tak, aby nasienie było jak najlepszej jakości.

Co ma dieta do zdrowia przyszłego taty?

Ma i to wiele.

Otóż nie tylko ogólnie znany wpływ  niedoboru  kwasu foliowego w organizmie partnera przed koncepcją, ma wpływ na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Niedawno opublikowane w magazynie Nature Communications  badania kanadyjskich naukowców dowiodły, że plemnik przenosi ze sobą "pamięć" ze stylu życia ojca.
Nasz Romeo, nie tylko winien baczyć na to, co spożywa, ale zwrócić uwagę na swoje zachowanie, w którym przy odrobinie dociekliwości i autorefleksji dostrzeże symptomy dające jasne sygnały o dysfunkcji działania organizmu. Jeżeli np. zauważy, że jego „euforia i zapał”  znajdują wyraz w spowolnionej reakcji, powinno to wzbudzić w nim przynajmniej niepokój. Takie zachowanie może świadczyć  o tym, że w jego krwiobiegu królują płytki miażdżycowe, które zalegając w  układzie  krwionośnym  mogą blokować przepływ krwi do mózgu.  To z kolei może spowalniać reakcje organizmu i np. reakcja euforyczna może  przyjmować nieco flegmatyczną formę.

Mężczyźni  w opacznej trosce o zdrowie swojego przyszłego potomka może i obserwują uważnie swój  wygląd zewnętrzny (klatkę, brak lub nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu), ale zupełnie nie obserwują swoich reakcji, które bardzo wiele mówią o stanie ich zdrowia.

Chodzą na siłownię, na  rower – bo to jest „zdrowe”,  czasem przyciśnięci różnymi  niepokojącymi objawami, z którymi nie mogą sobie poradzić, albo dla uspokojenia partnerki,  pójdą do lekarza by szybko usunąć owe objawy. A tymczasem te objawy to najczęściej efekt  latami "zapuszczonego" organizmu  – organizmu nie gotowego do odpowiedzialnej prokreacji. Dlatego warto z dociekliwością przyjrzeć się swoim reakcjom, poobserwować siebie. Czy Twoje reakcje są nieadekwatne do sytuacji? Czy reagujesz w spowolniony sposób, a może odwrotnie jesteś nadpobudliwy ? Czy męczysz się dużo szybciej niż kiedyś? Przejawiasz niekontrolowane wybuchy złości? A może cierpisz na chroniczne zmęczenie i tak już do niego przywykłeś, że nawet nie masz siły czegoś z tym zrobić?

Jeśli odpowiedź nawet na jedno z tych pytań jest twierdząca, to ostatni dzwonek, by dla dobra swego potomka zadbać o własne zdrowie na wielu poziomach. Podejmując działania spontaniczne (nagłe uprawianie biegania po latach siedzenia), bądź sporadyczne (forsująca wizyta w siłowni nawet raz w miesiącu)  osiągasz skutek odwrotny od zamierzonego  – takie zachowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku – tu potrzebne jest  działanie przemyślane – uwzględniające wszystkie wymiary troski o zdrowie.Jak  więc  przygotować się do  przyszłego odpowiedzialnego i świadomego  tacierzyństwa – oto
kilka wskazówek  Lidii Szeworskiej, dietetyk, psychodietetyk i psychologa zdrowia udzielającej  konsultacji w Metamorphosis Holistyczna Oaza Estetyki i Zdrowia w Warszawie:

1) Krok pierwszy i  najważniejszy  to świadomość i determinacja: „Tak chcę być Tatą  i dlatego podchodzę do poczęcia odpowiedzialnie”. Szczerze odpowiedz sobie na pytania :
1. Czy chcę być zdrowym ojcem?
2. Czy chcę mieć zdrowe dziecko?
Jeśli odpowiedzi brzmią TAK, przyjmij do wiadomości (choć może ci się to nie mieścić w głowie) – dieta ma wpływ na jakość spermy, ponieważ:
poprzez świadome odżywianie masz wpływ na swoje  choroby i dolegliwości,
poprzez świadome odżywianie masz wpływ na jakość swojej spermy, bo masz  wpływ na swoje zdrowie,

2) Jeśli już sobie to uświadomiłeś  to:
musisz zdecydować się na zmiany w codziennej diecie i aktywności fizycznej i je przeprowadzić
musisz  przygotować się na zmiany nawyków żywieniowych
zaakceptuj fakt, że twój jadłospis powinien być urozmaicony

3) Z diety będziesz musiał wyeliminować: substancji szkodliwe,  a przede wszystkim substancje smoliste ( np. grillowane i wędzone mięso), nadmiar spożywanego alkoholu (zwłaszcza ograniczyć spożycie piwa).

4)  W twojej diecie pojawi się:
białe mięso (kosztem czerwonego)
ryby i niektóre owoce morza
owoce i warzywa,
Ich łączenie będzie ukierunkowane m.in. na eliminowaniu nadmiaru tłuszczu.
Przy czym pamiętaj, aby jeść 4 – 5 razy dziennie nie dopuszczając do przejedzenia. Posiłki ustawia się w taki sposób, aby jedzenie nie stanowiło przeszkody w pracy, a było związane z trybem dnia codziennego. Nie musisz na obiad jeść samej sałatki – możesz zjeść obiad (pamiętaj tylko o umiarze) !

5) W twojej  diecie pozostanie: kieliszek wina do kolacji (przy odpowiednim menu, np. pieczony kawałek indyka z sałatką warzywną pokropiona oliwą z oliwek albo pieczywo lub mały ziemniak i lampka wina).

6)  A co z aktywnością fizyczną ?
Koniec ze „spontanicznością” i „ekstremizmem”. Aktywność fizyczną wprowadzasz do swojego dnia codziennego jako stały regularny element – musi być dobrana zarówno do tego, co lubisz, jak i do zapotrzebowania i wydolności organizmu.

Kierując się tymi wskazówkami, wykazując przy tym  twórczą inicjatywę,  zobaczysz zmniejszający się brzuch, mięśnie zamiast tkanki tłuszczowej, wydłużony oddech, zauważysz że twoje reakcje będą  bardziej adekwatne do sytuacji (np.  euforyczne –  w pełni znaczenia tego słowa –   gdy  będziesz partnerce  demonstrował  swoją  radość  z perspektywy  poczęcia potomka)  i co najważniejsze twoja sperma będzie w najlepszej formie na jaką ciebie stać .

Efektem końcowym wprowadzonych zmian będzie twoja radość  z bycia zdrowym i sprawnym mężczyzną i swoiście zregenerowane geny w pełni gotowe do ich  przekazania twoim przyszłym potomkom.   

Autorka:
Lidia Szeworska, dietetyk, psychodietetyk, psycholog zdrowia, udzielająca konsultacji w Metamorphosis Holistyczna Oaza, w Warszawie, przy Alei KEN 83, lok.U14. Holistycznaoaza.pl
facebook.com/holistycznaoaza

 

 

Kontakt dla mediów:
Admolto PR | Wizerunek
biuro@admolto.com
 

Admolto PR Skuteczny PR to naszym zdaniem połączenie trzech elementów takich jak: kreatywność, zaangażowanie oraz indywidualne podejście. Dobry PR wyróżnia markę na rynku na długie lata, jednak darzenie marki sympatią to zbyt mało - dopiero gdy klient ufa marce, ma przekonanie do jej wiarygodności i przekłada się to na jego decyzje konsumenckie, możemy mówić o sukcesie.Admolto PR & Marketing rozpoczęło działalność w listopadzie 2012 roku, jednakże posiadamy dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie wykorzystywania narzędzi marketingowych w budowaniu przewagi konkurencyjnej oraz kształtowaniu świadomości marki. Przewagą Admolto jest ogromne zaangażowanie jakie charakteryzuje nas w kontakcie z klientem. Przed podjęciem działań ustalamy cele, oczekiwania, priorytety, weryfikujemy możliwości rynku prasowego, obecny wizerunek, proponujemy konkretne rozwiązania w przystępnych cenach. Wspieramy produkty i marki, co do których mamy sami przekonanie, dlatego też nasze działania są skuteczne i wiarygodne. Każdego klienta traktujemy indywidualnie, szukamy nowych rozwiązań, kreujemy nowe pomysły, nowe strategie, nowe akcje.Zapraszamy do kontaktu: biuro@admolto.com