Home Zdrowie Życie bez papierosa

Życie bez papierosa

Życie bez papierosa

31 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia oraz na wszystkie konsekwencje z nim związane. Jak skutecznie zwalczyć ten szkodliwy dla zdrowia nałóg?

Ostatni dzień maja jest ważną datą w kalendarzu promocji zdrowia. Tegorocznym obchodom Dnia bez Papierosa przyświeca hasło: Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi. Z tej okazji warto również przyjrzeć się sposobom na rzucenie palenia.

Po pierwsze: musisz chcieć

Najważniejszą kwestią w przypadku każdej terapii mającej zwalczyć nałóg jest motywacja uzależnionego. Jeśli chcesz rozprawić się z uzależnieniem raz na zawsze, musisz po prostu tego chcieć. Na pewno zdajesz sobie sprawę z konsekwencji długotrwałego palenia na zdrowie. Jeśli nie, to pozwól sobie przypomnieć, że wśród chorób których przyczyną może być palenie są: nowotwory, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby skóry i wiele, wiele innych. Jeśli dorzucimy do tego nieświeży oddech, skórę i ubrania przesiąknięte zapachem tytoniu oraz wysokie ceny papierosów, to rzucenie palenia wydaje się rozsądnym pomysłem.

Wybierz sposób dla siebie

Sposobów na rzucenie palenia jest mnóstwo: tabletki lub plastry nikotynowe, spotkanie z terapeutą, akupunktura czy biorezonans. Metodą, która bije ostatnio rekordy popularności, jest przestawienie się na elektroniczne papierosy.



E-papierosy przynoszą doskonałe efekty w przypadku osób, które próbują rozstać się z nałogiem, ale nie pomogły im w tym plastry i gumy nikotynowe, inhalatory oraz inne, typowe dla terapii zastępczej środki – mówi Tomasz Gierczak, specjalista polskiej marki Vilt, produkującej e-papierosy oraz liquidy. – Stosowane dotychczas metody na rzucenie palenie zaspokajały tylko fizyczne uzależnienie od nikotyny. Tymczasem e-papierosy zaspokajają dwa rodzaje uzależnienia: chemiczne oraz psychiczne, które związane jest z całym rytuałem palenia, czyli wyjmowaniem papierosa z paczki, zapalaniem go, trzymaniem oraz wdychaniem i wydychaniem dymu – dodaje specjalista z Vilt.

E-papieros stosowany jako substytut tradycyjnego palenia posiada wiele zalet: zaspokaja głód nikotynowy, imituje dym, smakiem przypomina papieros tradycyjny i pozwala na kontynuację rytuałów związanych z otoczką palenia, a do tego nie zawiera substancji smolistych i toksycznych zawartych w tradycyjnych papierosach.

Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z e-papierosami, istotną kwestią jest zakup  urządzenia oraz liquidów z pewnego źródła. Tylko takie e-papierosy posiadają ulotki informacyjne zawierające dane o producencie, importerze, prawidłowej konserwacji i użytkowaniu oraz przeciwskazaniach do stosowania – dodaje Tomasz Gierczak.

Rzucając palenie zdecyduj się na sposób, który odpowiada Ci najbardziej i staraj się wytrwać w swoim postanowieniu.

Rzuć palenie 31 maja

Najważniejszym celem Światowego Dnia Bez Papierosa jest przyczynienie się do ochrony obecnych oraz przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi oraz społecznymi wynikającymi z nałogowego palenia papierosów. Może to odpowiednia data na pożegnanie się z uzależnieniem? Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach.